Sitenin sağında bir giydirme reklam
ESKİL (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 14.04.2020 - 21:00, Güncelleme: 14.04.2020 - 21:00

Mera Alana Tuzlu Su mu Akıtılacak?

 

Mera Alana Tuzlu Su mu Akıtılacak?

Sultanhanı'nda bulunan Tuz Gölü Doğal Gaz Yeraltı Depolama Projesi, kapsamında yer altından çıkarılan atık suyun Eskil'in İkizce Yaylası'nın 4.5 KM doğusunda yer alan yere verilecek olmasına tepki.
  Bölgede koyunculuk yapan Eskil'in İkizce Yaylası'ndan Cuma İnanç ile birlikte Sultanhanı'nın Yeşiltömek Köyü'nden Hamit Ergin tuzlu suyun bölgede doğal yaşama ve meraya ciddi zarar vereceğini kaydederek, yetkililerden destek istediler. Cuma İnanç, "Yüksek oranda tuz içeren atık suyun ilki geçtiğimiz yıllarda Tuzgölü'nün ayağına kadar akıtılarak hem son yıllarda kuraklaşan Tuzgölü'ne can suyu niteliğinde  oldu hem de doğaya zarar vermedi bu güzel düşüncenin neticesinde de Türkiye'nin dört bir yanından insanlar Eskil'e Tuzgölü'ne gelmeye başladılar. Şimdi yeni bir atık su sistemi daha hayata geçiyor, ancak ikinci atık tesisin ayağının otlak alan olan ve İkizce Yaylamızın oldukça yakını olan bu bölgeye verilecek olması, ciddi bir şekilde çevresel zarar verecek. Böylelikle hem meramız yok olacak, hem burada yaşayan fareden, kertenkeleye; çekirgeden, karıncaya kadar bir çok canlının yok olmasına sebep olacak hem de şu anda burada zeminden su çekerek koyunculuk yapılıyor ve yerleşim merkezleri var. Bu tuzlu su kuvvetli muhtemel zemin sularını da tuzlandıracak. O nedenle sadece 2.5 KM daha ileriye taşınırsa bir taşta 3 kuş vurulacak." diye konuştu. İkizce ve Kumlu yaylaları halkının da bu konuda oldukça tedirgin olduğunu ifade eden İnanç, "Tüm yetkililerin bu yanlışın önüne geçeceğine canı gönülden inanıyorum ve siyasi ile bürokratlarımızı bu noktada bize destek vermeleri için çağrıda bulunuyorum." dedi. Hamit Ergin de, "Doğalgaz depolaması kapsamında depolama alanındaki yerin bin metre altından eritilen tuzun ve tuzlu suyun bu borularla tuz gölüne aktarılması planlanırken proje yaklaşık 2 km kısa tutularak yağacak mevkiine yani hayvan otlatilan meranın ortasına bırakılmak istenmektedir bu durum mera hayvancılığı yapan sürü sahiplerini çokça rahatsız etmektedir devletimizin mera hayvancılığını teşvik ve desteklediği dönemde meraları tüzlu şu bırakarak katletmenin mantığını anlayamıyoruz yetkililerden konuya duyarlılık gösterip akıtılacak suyun en az iki km daha tuz gölüne yaklaştırılmasını meramızın ve bölgenin hayvancılığının kurtarıl masini ilgili ve yetkili kişilerden bekliyoruz arz ederiz."
Sultanhanı'nda bulunan Tuz Gölü Doğal Gaz Yeraltı Depolama Projesi, kapsamında yer altından çıkarılan atık suyun Eskil'in İkizce Yaylası'nın 4.5 KM doğusunda yer alan yere verilecek olmasına tepki.

 

Bölgede koyunculuk yapan Eskil'in İkizce Yaylası'ndan Cuma İnanç ile birlikte Sultanhanı'nın Yeşiltömek Köyü'nden Hamit Ergin tuzlu suyun bölgede doğal yaşama ve meraya ciddi zarar vereceğini kaydederek, yetkililerden destek istediler.

Cuma İnanç, "Yüksek oranda tuz içeren atık suyun ilki geçtiğimiz yıllarda Tuzgölü'nün ayağına kadar akıtılarak hem son yıllarda kuraklaşan Tuzgölü'ne can suyu niteliğinde  oldu hem de doğaya zarar vermedi bu güzel düşüncenin neticesinde de Türkiye'nin dört bir yanından insanlar Eskil'e Tuzgölü'ne gelmeye başladılar. Şimdi yeni bir atık su sistemi daha hayata geçiyor, ancak ikinci atık tesisin ayağının otlak alan olan ve İkizce Yaylamızın oldukça yakını olan bu bölgeye verilecek olması, ciddi bir şekilde çevresel zarar verecek. Böylelikle hem meramız yok olacak, hem burada yaşayan fareden, kertenkeleye; çekirgeden, karıncaya kadar bir çok canlının yok olmasına sebep olacak hem de şu anda burada zeminden su çekerek koyunculuk yapılıyor ve yerleşim merkezleri var. Bu tuzlu su kuvvetli muhtemel zemin sularını da tuzlandıracak. O nedenle sadece 2.5 KM daha ileriye taşınırsa bir taşta 3 kuş vurulacak." diye konuştu.

İkizce ve Kumlu yaylaları halkının da bu konuda oldukça tedirgin olduğunu ifade eden İnanç, "Tüm yetkililerin bu yanlışın önüne geçeceğine canı gönülden inanıyorum ve siyasi ile bürokratlarımızı bu noktada bize destek vermeleri için çağrıda bulunuyorum." dedi.

Hamit Ergin de, "Doğalgaz depolaması kapsamında depolama alanındaki yerin bin metre altından eritilen tuzun ve tuzlu suyun bu borularla tuz gölüne aktarılması planlanırken proje yaklaşık 2 km kısa tutularak yağacak mevkiine yani hayvan otlatilan meranın ortasına bırakılmak istenmektedir bu durum mera hayvancılığı yapan sürü sahiplerini çokça rahatsız etmektedir devletimizin mera hayvancılığını teşvik ve desteklediği dönemde meraları tüzlu şu bırakarak katletmenin mantığını anlayamıyoruz yetkililerden konuya duyarlılık gösterip akıtılacak suyun en az iki km daha tuz gölüne yaklaştırılmasını meramızın ve bölgenin hayvancılığının kurtarıl masini ilgili ve yetkili kişilerden bekliyoruz arz ederiz."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve eskilgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.