Sitenin sağında bir giydirme reklam
TARIM (NM) - Nuri Mutlu | Haber Girişi: 13.04.2022 - 15:00, Güncelleme: 13.04.2022 - 15:00

Aksaray’da çiftçilere 80 ton tohum dağıtıldı

 

Aksaray’da çiftçilere 80 ton tohum dağıtıldı

Aksaray’da Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi ve Nadas Alanlarının Daraltılması Projesi kapsamında nohut, kuru fasulye, aspir ve yağlık ayçiçeğinden oluşan yüzde 75’i hibe toplam 80 ton tohum dağıtıldı.
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim Şubesi bahçesinde düzenlenen törende 647 çiftçiye yaklaşık 14 bin dekar alan için 80 ton; nohut, kuru fasulye, aspir ve yağlık ayçiçeği tohumu verildi. Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, törende yaptığı konuşmada, pandemi sürecinde toprağın ne kadar önemli ve değerli olduğunu herkesin öğrendiğini söyledi. Toprakla birlikte ön plana çıkan diğer önemli iki noktanın tarım ve gıda sektörü olduğunu kaydeden Vali Aydoğdu; “Tarım olmazsa olmaz. Eğer sizin karnınız aç ise lüks bir evde yaşayamaz, bir arabaya binemezsiniz. Yazlığınız ve kışlığınızın hiçbir anlamı olmaz. Bu anlamda geleceğin dünyasında en önemli sektör tarım ve gıdadır ”dedi. Aksaray’ın bitkisel üretimde Türkiye’de 2. Sırada olduğunu 9 ürünün ilk 10 da yer aldığını ifade eden Vali Aydoğdu; “Aksaray olarak tarımın başkenti olma konusunda emin adımlarla ilerliyoruz. Bizim burada yapmamız gereken şu; biz ürettiklerimize sahip çıkacağız. Üreticilerimizin büyük emek harcayarak ürettiği ürünlerin stokçuların eline geçmesine engel olacağız. Hakkımızı hukukumuzu koruyacağız. Hep beraber devlet millet el ele bunlara müsaade etmeyeceğiz”dedi. İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav’da konuşmasında bakanlık ve İl Özel İdaresi tarafından son 4 yılda çiftçilere yüzde 75’i hibeli 6 milyon TL tutarında 292 ton muhtelif tohum dağıtımı yapıldığını söyledi. Saklav; 2022 yılı için Tarım ve Orman Bakanlığı ile İl Özel İdaresinden sağlanan ödeneklerle toplam 2 milyon TL bütçeli proje kapsamında; 647 çiftçiye 42 ton nohut, 20 ton aspir, 5 ton yağlık ayçiçeği, 13 ton kuru fasulye tohumu dağıtımının yapıldığını ifade etti. Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ve Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök’de yaptıkları konuşmalarında artan maliyetler karşısında üreticilere sağlanan tohum desteğinin önemini vurgulayarak Aksaray’da 14 bin dekar nadasa bırakılan tarım arazisinin üretime kazandırılacağını belirttiler. Konuşmaların ardından hak sahibi çiftçilere tohumlarının dağıtımı gerçekleştirildi. Tohum dağıtım törenine Vali Hamza Aydoğdu, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yüksel Çelik, Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, birim amirleri muhtarlar ile çiftçiler katıldı.
Aksaray’da Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi ve Nadas Alanlarının Daraltılması Projesi kapsamında nohut, kuru fasulye, aspir ve yağlık ayçiçeğinden oluşan yüzde 75’i hibe toplam 80 ton tohum dağıtıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim Şubesi bahçesinde düzenlenen törende 647 çiftçiye yaklaşık 14 bin dekar alan için 80 ton; nohut, kuru fasulye, aspir ve yağlık ayçiçeği tohumu verildi.

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, törende yaptığı konuşmada, pandemi sürecinde toprağın ne kadar önemli ve değerli olduğunu herkesin öğrendiğini söyledi.

Toprakla birlikte ön plana çıkan diğer önemli iki noktanın tarım ve gıda sektörü olduğunu kaydeden Vali Aydoğdu; “Tarım olmazsa olmaz. Eğer sizin karnınız aç ise lüks bir evde yaşayamaz, bir arabaya binemezsiniz. Yazlığınız ve kışlığınızın hiçbir anlamı olmaz. Bu anlamda geleceğin dünyasında en önemli sektör tarım ve gıdadır ”dedi.

Aksaray’ın bitkisel üretimde Türkiye’de 2. Sırada olduğunu 9 ürünün ilk 10 da yer aldığını ifade eden Vali Aydoğdu; “Aksaray olarak tarımın başkenti olma konusunda emin adımlarla ilerliyoruz. Bizim burada yapmamız gereken şu; biz ürettiklerimize sahip çıkacağız. Üreticilerimizin büyük emek harcayarak ürettiği ürünlerin stokçuların eline geçmesine engel olacağız. Hakkımızı hukukumuzu koruyacağız. Hep beraber devlet millet el ele bunlara müsaade etmeyeceğiz”dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav’da konuşmasında bakanlık ve İl Özel İdaresi tarafından son 4 yılda çiftçilere yüzde 75’i hibeli 6 milyon TL tutarında 292 ton muhtelif tohum dağıtımı yapıldığını söyledi.

Saklav; 2022 yılı için Tarım ve Orman Bakanlığı ile İl Özel İdaresinden sağlanan ödeneklerle toplam 2 milyon TL bütçeli proje kapsamında; 647 çiftçiye 42 ton nohut, 20 ton aspir, 5 ton yağlık ayçiçeği, 13 ton kuru fasulye tohumu dağıtımının yapıldığını ifade etti.

Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ve Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök’de yaptıkları konuşmalarında artan maliyetler karşısında üreticilere sağlanan tohum desteğinin önemini vurgulayarak Aksaray’da 14 bin dekar nadasa bırakılan tarım arazisinin üretime kazandırılacağını belirttiler.

Konuşmaların ardından hak sahibi çiftçilere tohumlarının dağıtımı gerçekleştirildi.

Tohum dağıtım törenine Vali Hamza Aydoğdu, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yüksel Çelik, Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, birim amirleri muhtarlar ile çiftçiler katıldı.

Aksaray HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve eskilgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.