Sitenin sağında bir giydirme reklam
AKSARAY (NM) - Nuri Mutlu | Haber Girişi: 13.09.2022 - 15:00, Güncelleme: 13.09.2022 - 15:00

TOKİ'ler İçin Beklenen Açıklama Geldi

 

TOKİ'ler İçin Beklenen Açıklama Geldi

Başvurular Yarın Başlıyor
Ev sahibi olmak isteyenlerin umudu haline gelen TOKİ konutları ile ilgili beklenen  Sosyal Konut Projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. 250 bin konut, 250 bin konut arsası ve 10 bin işyeri projesinin detayları nedir? Kimler faydalanabilecek? Ödeme koşulları nelerdir?   BİR YIL İKAMET ŞARTI TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvuru yapabilecek. BİR HANEDEN TEK BAŞVURU Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecek. Yeni sosyal konutlarda gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. Genç kategorisine 1991 Eylül ayından sonra doğanlar müracaat edebilecek. İSTANBUL 16 BİN, YURT GENELİ 14 BİN Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç başvuruda bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin İstanbul için en fazla net 16 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 14 bin lira olması şartı aranacak. ÖDEME, GELİRİN YÜZDE 30'UNU GEÇMEYECEK Konutların fiyatı ve ödeme şekilleride netleşti. Yapılan açıklamaya göre 2+1 konutların toplam fiyatı 608 bin tl olarak belirlenirken, ayda 2280 tl ödemeyle 240 ayda tamamlanacak Peşinat olarak bedelininim %10 ödenecek ve taksitler sözleşme imzalanmasıyla birlikte başlayacak. 3+1 evler için 850 bin tl toplam bedel biçilirken, aylık 3187 ödemeyle 240 ayda tamamlanacak. Sosyal konut arsaları için 350-500 m2 arasındaki arsaların 192 bin tl bedelle 10 yıl vade ve ayda 1604 tle ödeme, hisseli olan arsalar için 112 bin 500 tl bedel ve ayda 930 tl taksitle 10 yıl ödemeli faizsiz olacak. İşyeri için 350 bin tl bedelle 2630 tl taksit ve 120 ayda ödeme imkanı sunuluyor Proje kapsamındaki konutlarda yerel ve yatay mimari tercih edilecek, konutlar beş katı geçmeyecek şekilde yapılacak. Çevre dostu yapı malzemelerinin kullanılacağı evler sıfır atığa, enerji verimliliğine ve yenilenebilir enerji sistemlerine uyumlu inşa edilecek. BAŞVURU BEDELİ 500 LİRA Proje kapsamında satışa sunulacak 100 bin arsa, elektrik, su ve doğal gaz altyapıları tamamlanmış, imar planları bulunan ve inşaat yapmaya hazır şekilde teslim edilecek. Başvuru bedeli 500 lira olarak belirlenen kampanyadan faydalanmaya hak kazananlar bu arsalar üzerine kendi evlerini yapabilecek. Başvuru şartlarını taşıyanlar arasında kura çekilecek. Arsa satışı başvurularında şu şartlar aranacak: Başvurular 14.09.2022 tarihinde başlayacak ve Ekim ayı sonuna kadar sürecek. Konutlar yılbaşında başlayacak.
Başvurular Yarın Başlıyor

Ev sahibi olmak isteyenlerin umudu haline gelen TOKİ konutları ile ilgili beklenen  Sosyal Konut Projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. 250 bin konut, 250 bin konut arsası ve 10 bin işyeri projesinin detayları nedir? Kimler faydalanabilecek? Ödeme koşulları nelerdir?

 

BİR YIL İKAMET ŞARTI

TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvuru yapabilecek.

BİR HANEDEN TEK BAŞVURU

Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecek.

Yeni sosyal konutlarda gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. Genç kategorisine 1991 Eylül ayından sonra doğanlar müracaat edebilecek.

İSTANBUL 16 BİN, YURT GENELİ 14 BİN

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç başvuruda bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin İstanbul için en fazla net 16 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 14 bin lira olması şartı aranacak.

ÖDEME, GELİRİN YÜZDE 30'UNU GEÇMEYECEK

Konutların fiyatı ve ödeme şekilleride netleşti. Yapılan açıklamaya göre 2+1 konutların toplam fiyatı 608 bin tl olarak belirlenirken, ayda 2280 tl ödemeyle 240 ayda tamamlanacak Peşinat olarak bedelininim %10 ödenecek ve taksitler sözleşme imzalanmasıyla birlikte başlayacak.

3+1 evler için 850 bin tl toplam bedel biçilirken, aylık 3187 ödemeyle 240 ayda tamamlanacak.

Sosyal konut arsaları için 350-500 m2 arasındaki arsaların 192 bin tl bedelle 10 yıl vade ve ayda 1604 tle ödeme, hisseli olan arsalar için 112 bin 500 tl bedel ve ayda 930 tl taksitle 10 yıl ödemeli faizsiz olacak.

İşyeri için 350 bin tl bedelle 2630 tl taksit ve 120 ayda ödeme imkanı sunuluyor

Proje kapsamındaki konutlarda yerel ve yatay mimari tercih edilecek, konutlar beş katı geçmeyecek şekilde yapılacak. Çevre dostu yapı malzemelerinin kullanılacağı evler sıfır atığa, enerji verimliliğine ve yenilenebilir enerji sistemlerine uyumlu inşa edilecek.

BAŞVURU BEDELİ 500 LİRA

Proje kapsamında satışa sunulacak 100 bin arsa, elektrik, su ve doğal gaz altyapıları tamamlanmış, imar planları bulunan ve inşaat yapmaya hazır şekilde teslim edilecek.

Başvuru bedeli 500 lira olarak belirlenen kampanyadan faydalanmaya hak kazananlar bu arsalar üzerine kendi evlerini yapabilecek.
Başvuru şartlarını taşıyanlar arasında kura çekilecek.

Arsa satışı başvurularında şu şartlar aranacak:

Başvurular 14.09.2022 tarihinde başlayacak ve Ekim ayı sonuna kadar sürecek.

Konutlar yılbaşında başlayacak.

Aksaray HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve eskilgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Eskil
(13.09.2022 15:21 - #431)
Yine zenginler yazılır Allah’ınızı severseniz şu zenginler evleri olan yazılmasın tamah edin artık gözünüz doysunda biz gibi millet ev sahibi olsun. Çocuğuma ev yaptırmayım burdan alayım diyenler sizde tamah edin Allah rızası içinde biz gibi evi olmayanlar ev sahibi olalım kiradan kurtulalım. Yeter yani yıllardır 3 TOKİ de de çıktınız yazın burda kışın köyde geçirdiniz konutlar 2 karı kira oldu yatacak yeriniz yok. Bu TOKİ’de bari çocuğumu ev sahibi yapayım diyen zenginler yazın köyde kışın burda geçirmek isteyenler kaçak göçek üzerinden mal kaçırıp kuraya çıkmayın da bizlerde ev sahibi olalım gözünüz doysun artık yeter yani
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve eskilgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.