Sitenin sağında bir giydirme reklam
GENEL (NM) - Nuri Mutlu | Haber Girişi: 03.03.2022 - 09:30, Güncelleme: 03.03.2022 - 09:30

Tarım Sezonu Öncesi Enerji Fiyatlandırması

 

Tarım Sezonu Öncesi Enerji Fiyatlandırması

Nüfusunun çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşan Eskil ve bölgesinde,
Nüfusunun çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşan Eskil ve bölgesinde, tarım sezonu öncesi çiftçileri elektrik parası telaşı sardı. Geçtiğimiz yıl elektrik parasının fazlalığından yakınan çiftçiler, bu yıl elektrik faturasına getirilen yeni uygulama ile elektrik paralarının çok yüksek geleceğinin beklentileri içerisindeler. Yeni tarifeyle mesken, tarımsal sulama ve ticarethane abonelerinin faturalarında değişik oranlarda indirime gidildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı tarife kapsamında, ilk kademe ve ikinci kademe mesken tüketicilerinin elektrik faturalarında yüzde 8,3 ila yüzde 13,7, ticarethane abonelerinde ise yüzde 25'lik indirim faturalara yansıyacak. Mesken aboneleri için ilk kademede günlük tüketim miktarının 8 kilovatsaate çıkarılması ve elektrikte KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesiyle elektriğin kilovatsaat fiyatı 1 lira 26 kuruşa indi. Bu miktar daha önce 1 lira 37 kuruş olarak belirlenmişti. Mesken abonelerinin yüzde 81'i indirimden yararlanacak 30 günlük dönemde 240 kilovatsaat tüketimi olan bir mesken abonesi mart ayı itibarıyla kullandığı elektriğe 350 lira yerine, 302 lira ödeyecek. Türkiye'deki mesken abonelerinin yüzde 81'ini oluşturan yaklaşık 32 milyon tüketici bu fiyat avantajından yararlanabilecek. Mesken abonelerinde ikinci kademede ise kilovatsaat başı elektrik fiyatı 1 lira 89 kuruş üzerinden hesaplanacak. Bu miktar daha önce 2 lira 6 kuruş olarak belirlenmişti. Böylece meskenlerin ikinci kademedeki tüketimleri için yüzde 8,2 indirim yapılmış oldu. Ticarethanelerde kademeli tarife ilk kez uygulanacak Elektrik tarifelerinde yapılan yeni düzenlemeyle ilk kez ticarethane aboneleri de tüketimlerine göre kademelendirilecek. Toplam ticarethane abonelerinin yüzde 91'ini oluşturan 6 milyon 315 bin abone ilk kademedeki fiyat avantajından yararlanabilecek. Ticarethane aboneleri günlük 30 kilovatsaate kadar olan elektrik tüketimi için kilovatsaat başına 2 lira 5 kuruş ödeyecek. Daha önce bu miktar 2 lira 74 kuruş olarak belirlenmişti. Böylece ticarethane abonelerinin faturalarında yüzde 25 indirim yapılmış olacak. Daha önce 30 günlük dönemde 900 kilovatsaat tüketim için yaklaşık 2 bin 465 lira ödeyen ticarethaneler, mart ayı itibarıyla söz konusu tüketim için 1845 lira ödeyecek. Böylece, ticarethane abonesi 30 günlük fatura için yaklaşık 620 lira daha az ödeme yapacak. Tarımsal sulama abonelerinin faturalarındaki KDV oranı düşürüldü Tarımsal sulama abonelerinin elektrik faturalarındaki KDV oranı da yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldü. Böylece özellikle çiftçinin elektrik maliyetinin düşürülmesi ve üretiminin artırılması hedefleniyor.
Nüfusunun çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşan Eskil ve bölgesinde,

Nüfusunun çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşan Eskil ve bölgesinde, tarım sezonu öncesi çiftçileri elektrik parası telaşı sardı. Geçtiğimiz yıl elektrik parasının fazlalığından yakınan çiftçiler, bu yıl elektrik faturasına getirilen yeni uygulama ile elektrik paralarının çok yüksek geleceğinin beklentileri içerisindeler.

Yeni tarifeyle mesken, tarımsal sulama ve ticarethane abonelerinin faturalarında değişik oranlarda indirime gidildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı tarife kapsamında, ilk kademe ve ikinci kademe mesken tüketicilerinin elektrik faturalarında yüzde 8,3 ila yüzde 13,7, ticarethane abonelerinde ise yüzde 25'lik indirim faturalara yansıyacak.

Mesken aboneleri için ilk kademede günlük tüketim miktarının 8 kilovatsaate çıkarılması ve elektrikte KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesiyle elektriğin kilovatsaat fiyatı 1 lira 26 kuruşa indi. Bu miktar daha önce 1 lira 37 kuruş olarak belirlenmişti.

Mesken abonelerinin yüzde 81'i indirimden yararlanacak

30 günlük dönemde 240 kilovatsaat tüketimi olan bir mesken abonesi mart ayı itibarıyla kullandığı elektriğe 350 lira yerine, 302 lira ödeyecek. Türkiye'deki mesken abonelerinin yüzde 81'ini oluşturan yaklaşık 32 milyon tüketici bu fiyat avantajından yararlanabilecek.

Mesken abonelerinde ikinci kademede ise kilovatsaat başı elektrik fiyatı 1 lira 89 kuruş üzerinden hesaplanacak. Bu miktar daha önce 2 lira 6 kuruş olarak belirlenmişti. Böylece meskenlerin ikinci kademedeki tüketimleri için yüzde 8,2 indirim yapılmış oldu.

Ticarethanelerde kademeli tarife ilk kez uygulanacak

Elektrik tarifelerinde yapılan yeni düzenlemeyle ilk kez ticarethane aboneleri de tüketimlerine göre kademelendirilecek.

Toplam ticarethane abonelerinin yüzde 91'ini oluşturan 6 milyon 315 bin abone ilk kademedeki fiyat avantajından yararlanabilecek.

Ticarethane aboneleri günlük 30 kilovatsaate kadar olan elektrik tüketimi için kilovatsaat başına 2 lira 5 kuruş ödeyecek. Daha önce bu miktar 2 lira 74 kuruş olarak belirlenmişti. Böylece ticarethane abonelerinin faturalarında yüzde 25 indirim yapılmış olacak.

Daha önce 30 günlük dönemde 900 kilovatsaat tüketim için yaklaşık 2 bin 465 lira ödeyen ticarethaneler, mart ayı itibarıyla söz konusu tüketim için 1845 lira ödeyecek. Böylece, ticarethane abonesi 30 günlük fatura için yaklaşık 620 lira daha az ödeme yapacak.

Tarımsal sulama abonelerinin faturalarındaki KDV oranı düşürüldü

Tarımsal sulama abonelerinin elektrik faturalarındaki KDV oranı da yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldü. Böylece özellikle çiftçinin elektrik maliyetinin düşürülmesi ve üretiminin artırılması hedefleniyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve eskilgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.