Sitenin sağında bir giydirme reklam
SAĞLIK (NM) - Nuri Mutlu | Haber Girişi: 04.03.2022 - 18:44, Güncelleme: 04.03.2022 - 18:44

Prostat Problemi Yaşayan Erkeklere Holep Tedavisi!

 

Prostat Problemi Yaşayan Erkeklere Holep Tedavisi!

Prostat Problemi Yaşayan Erkeklere Holep Tedavisi!
Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mesut Yeşil konu hakkında bilgiler verdi.  Prostat; idrar kesesinin altında, yerleşmiş kestane büyüklüğünde erkek salgı bezidir. İçinden idrar yolu geçer.  Büluğ çağından sonra gelişir, yetişkin erkeklerde meninin bir kısmını sağlar, meni kanalı da prostatın içinden idrar yoluna açılır. 40-50 yaş sonrası bazı erkeklerde prostat içinden geçen idrar yolunun etrafından yeni bir doku büyümeye başlar, içinden geçen idrar idrar yolunu sıkıştırır. Sonradan büyüyen bu dokuya adenom denir, kanser değildir. Adenom, hastanın asıl prostatını dışa doğru iterek bir kapsül haline getirir.  Prostatın idrar yolunu sıkıştırması ve idrar yapmayı zorlaştırmasıyla idrar kesesi de zorlanır, kalınlaşır, hassaslaşır. Mesane trabeküle olur, yani girintili çıkıntılı bir hal alır. İleri dönemde çukurlar ve divertiküller oluşur, böbrekler bozulabilir. Hasta idrar yapamazsa sonda konması gerekir.  Prostat Ameliyatı Ne Zaman Gerekli?  İdrar çok zayıf ise,  Hastanın şikayetleri çok ise,  Hastaya sonda konmuş ise,  İdrar kesesi tam boşaltılamıyorsa,  İlaçlara rağmen düzelmiyorsa,  Prostatın Büyümesiyle Görülen Şikayetler;  Zayıf idrar yapma,  Gece idrara kalkma,  Sık idrara çıkma,  İdrarı kesik kesik yapma,  İdrar yapmada bekleme,  İdrarı tam boşaltamama  Holep Ameliyatından Sonra İdrar Kaçırma Görülür mü?  Prostat ameliyatları arasında sfinkter denen idrar tutan kasları en iyi koruyan yöntem HOLEP ameliyatıdır. İdrar tutan kaslar çok iyi görülür, yaklaşılmaz, çok iyi korunur. Ancak ameliyattan önce idrar tutan sfinkterin tembelleşmiş olması halinde, nadiren bazı hastalarda sonda çekildikten sonra geçici idrar damlamaları görülebilir. Bu damlamalar ilaç ve eksersizlerle bazen bir kaç gün , bazen de bir kaç hafta içinde  düzelir.  Kalıcı idrar kaçırma görülmez.  Holep ameliyatı, hastanın idrar yaptığı kanaldan girilerek yani kapalı olarak yapılır. Holmium Laserle sonradan büyümüş olan adenom, kapsül halini almış hastanın kendi prostatından ayrılarak çıkarılır ve hastada hiç adenom dokusu yani sonradan büyüyüp de idrar yolunu sıkıştıran doku kalmaz.  Lazerle kanamalar çok iyi kontrol edildiği için hasta çok az kan kaybeder. Çok rahat bir şekilde yatağına gelir.  Ameliyatının Avantajları  Holmium Laser ile kapalı olarak yapılır, az kanamalı bir ameliyattır.  Kan sulandırıcı ilaç kullananlara da yapılabilir.  Kalp ve akciğer problemi olan hastalarda tercih edilen ameliyattır.  Ereksiyonla (sertleşmeyle) ilgili sinirlere zarar vermez.  Adenomun tamamı çıkarılır. Çıkan dokular tahlile gönderilir.  Hastaların çoğu ertesi gün evine gidebilir. Sonda süresi kısadır.  Hasta çok rahat idrar yapar,  Her büyüklükte prostata yapılabilir. 
Prostat Problemi Yaşayan Erkeklere Holep Tedavisi!

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mesut Yeşil konu hakkında bilgiler verdi. 

Prostat; idrar kesesinin altında, yerleşmiş kestane büyüklüğünde erkek salgı bezidir. İçinden idrar yolu geçer.  Büluğ çağından sonra gelişir, yetişkin erkeklerde meninin bir kısmını sağlar, meni kanalı da prostatın içinden idrar yoluna açılır. 40-50 yaş sonrası bazı erkeklerde prostat içinden geçen idrar yolunun etrafından yeni bir doku büyümeye başlar, içinden geçen idrar idrar yolunu sıkıştırır. Sonradan büyüyen bu dokuya adenom denir, kanser değildir. Adenom, hastanın asıl prostatını dışa doğru iterek bir kapsül haline getirir. 

Prostatın idrar yolunu sıkıştırması ve idrar yapmayı zorlaştırmasıyla idrar kesesi de zorlanır, kalınlaşır, hassaslaşır. Mesane trabeküle olur, yani girintili çıkıntılı bir hal alır. İleri dönemde çukurlar ve divertiküller oluşur, böbrekler bozulabilir. Hasta idrar yapamazsa sonda konması gerekir. 

Prostat Ameliyatı Ne Zaman Gerekli? 

İdrar çok zayıf ise, 

Hastanın şikayetleri çok ise, 

Hastaya sonda konmuş ise, 

İdrar kesesi tam boşaltılamıyorsa, 

İlaçlara rağmen düzelmiyorsa, 

Prostatın Büyümesiyle Görülen Şikayetler; 

Zayıf idrar yapma, 

Gece idrara kalkma, 

Sık idrara çıkma, 

İdrarı kesik kesik yapma, 

İdrar yapmada bekleme, 

İdrarı tam boşaltamama 

Holep Ameliyatından Sonra İdrar Kaçırma Görülür mü? 

Prostat ameliyatları arasında sfinkter denen idrar tutan kasları en iyi koruyan yöntem HOLEP ameliyatıdır. İdrar tutan kaslar çok iyi görülür, yaklaşılmaz, çok iyi korunur. Ancak ameliyattan önce idrar tutan sfinkterin tembelleşmiş olması halinde, nadiren bazı hastalarda sonda çekildikten sonra geçici idrar damlamaları görülebilir. Bu damlamalar ilaç ve eksersizlerle bazen bir kaç gün , bazen de bir kaç hafta içinde  düzelir.  Kalıcı idrar kaçırma görülmez. 

Holep ameliyatı, hastanın idrar yaptığı kanaldan girilerek yani kapalı olarak yapılır. Holmium Laserle sonradan büyümüş olan adenom, kapsül halini almış hastanın kendi prostatından ayrılarak çıkarılır ve hastada hiç adenom dokusu yani sonradan büyüyüp de idrar yolunu sıkıştıran doku kalmaz. 

Lazerle kanamalar çok iyi kontrol edildiği için hasta çok az kan kaybeder. Çok rahat bir şekilde yatağına gelir. 

Ameliyatının Avantajları 

Holmium Laser ile kapalı olarak yapılır, az kanamalı bir ameliyattır. 

Kan sulandırıcı ilaç kullananlara da yapılabilir. 

Kalp ve akciğer problemi olan hastalarda tercih edilen ameliyattır. 

Ereksiyonla (sertleşmeyle) ilgili sinirlere zarar vermez. 

Adenomun tamamı çıkarılır. Çıkan dokular tahlile gönderilir. 

Hastaların çoğu ertesi gün evine gidebilir. Sonda süresi kısadır. 

Hasta çok rahat idrar yapar, 

Her büyüklükte prostata yapılabilir. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve eskilgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.