Sitenin sağında bir giydirme reklam
AKSARAY (NM) - Nuri Mutlu | Haber Girişi: 02.06.2022 - 11:47, Güncelleme: 02.06.2022 - 17:01

ATIK SUYLA YOK EDİLECEK

 

ATIK SUYLA YOK EDİLECEK

500 metre ileri dökülebilirdi
Bölgede koyunculuk yapan Cuma İnanç, "Yüksek oranda tuz içeren atık suyun ilki geçtiğimiz yıllarda Tuzgölü'nün ayağına kadar akıtılarak hem son yıllarda kuraklaşan Tuzgölü'ne can suyu niteliğinde  oldu hem de doğaya zarar vermedi bu güzel düşüncenin neticesinde de Türkiye'nin dört bir yanından insanlar Eskil'e Tuzgölü'ne gelmeye başladılar. Şimdi yeni bir atık su sistemi daha hayata geçiyor, ancak ikinci atık tesisin ayağının otlak alan olan ve İkizce Yaylamızın oldukça yakını olan bu bölgeye verilecek olması, ciddi bir şekilde çevresel zarar verecek. Böylelikle hem meramız yok olacak, hem burada yaşayan fareden, kertenkeleye; çekirgeden, karıncaya kadar bir çok canlının yok olmasına sebep olacak hem de şu anda burada zeminden su çekerek koyunculuk yapılıyor ve yerleşim merkezleri var. Bu tuzlu su kuvvetli muhtemel zemin sularını da tuzlandıracak. O nedenle sadece 2.5 KM daha ileriye taşınırsa bir taşta 3 kuş vurulacak." diye konuştu. İkizce ve Kumlu yaylaları halkının da bu konuda oldukça tedirgin olduğunu ifade eden İnanç, "Tüm yetkililerin bu yanlışın önüne geçeceğine canı gönülden inanıyorum ve siyasi ile bürokratlarımızı bu noktada bize destek vermeleri için çağrıda bulunuyorum." dedi.  Bu haberlerin ardından bölgede inceleme yapan Eskil Belediye Başkanı Necati Belgemen de doğal mera alanının korunması gerektiğini belirterek bunun için çaba göstereceklerini vurgulamıştı. Belgemen bölgeye giderek incelemelerde bulunmuştu. Başkan Belgemen konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Bölgede koyunculuk yapan kardeşlerimizin çağrısına ses verdik ve bölgeyi inceledik. Söz konusu suyun döküleceği nokta mera alanı değil, Tuzgölü havzası. Fakat ortada bir gerçek var ki bu alan oldukça yeşillik ve hayvanların otlak alanı durumunda. Bu alanın korunması gerekir. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile irtibata geçtik ve durumu ayrıntılı bir şekilde anlattık. İnşallah yeryüzüne çıkarılacak tuzlu su biraz daha ileriye hayvanların otlak alanı olmayan çorak bölgeye dökülür. Bunun için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz.” demişti. Ve bugün üzücü netice; o tuzlu su meraya akıyor hem yaban hayatını hem de merayı öldürüyor. Tepkilerini dile getiren Cuma İnanç, 'Yemin samanın zirve yaptığı süreçte Peşi sıra kuraklıktan büyük darbe görmüş hayvan otlak alanlarına tuzlu su bırakılmasını nefretle kınıyoruz bu bizim açımızdan hayvancılığa büyük darbe oldu yani satın bitirin der gibi bir şey. 30 km yerden taşıyıp da tam hedef noktaya üç km kala bu suyun dağıtılması devlet büyüklerinin yani sıra bu işi almış müteahhitin en büyük yanlışı. Arazimiz büyük zarar görecek Allah için yetkililer el atsın bu duruma.'   
500 metre ileri dökülebilirdi

Bölgede koyunculuk yapan Cuma İnanç, "Yüksek oranda tuz içeren " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> tuz içeren atık suyun ilki geçtiğimiz yıllarda Tuzgölü'nün ayağına kadar akıtılarak hem son yıllarda kuraklaşan Tuzgölü'ne can suyu niteliğinde  oldu hem de doğaya zarar vermedi bu güzel düşüncenin neticesinde de Türkiye'nin dört bir yanından insanlar Eskil'e Tuzgölü'ne gelmeye başladılar. Şimdi yeni bir atık su sistemi daha hayata geçiyor, ancak ikinci atık tesisin ayağının otlak alan olan ve İkizce Yaylamızın oldukça yakını olan bu bölgeye verilecek olması, ciddi bir şekilde çevresel zarar verecek. Böylelikle hem meramız yok olacak, hem burada yaşayan fareden, kertenkeleye; çekirgeden, karıncaya kadar bir çok canlının yok olmasına sebep olacak hem de şu anda burada zeminden su çekerek koyunculuk yapılıyor ve yerleşim merkezleri var. Bu tuzlu su kuvvetli muhtemel zemin sularını da tuzlandıracak. O nedenle sadece 2.5 KM daha ileriye taşınırsa bir taşta 3 kuş vurulacak." diye konuştu.
İkizce ve Kumlu yaylaları halkının da bu konuda oldukça tedirgin olduğunu ifade eden İnanç, "Tüm yetkililerin bu yanlışın önüne geçeceğine canı gönülden inanıyorum ve siyasi ile bürokratlarımızı bu noktada bize destek vermeleri için çağrıda bulunuyorum." dedi. 
Bu haberlerin ardından bölgede inceleme yapan Eskil Belediye Başkanı Necati Belgemen de doğal mera alanının korunması gerektiğini belirterek bunun için çaba göstereceklerini vurgulamıştı.
Belgemen bölgeye giderek incelemelerde bulunmuştu.
Başkan Belgemen konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Bölgede koyunculuk yapan kardeşlerimizin çağrısına ses verdik ve bölgeyi inceledik. Söz konusu suyun döküleceği nokta mera alanı değil, Tuzgölü havzası. Fakat ortada bir gerçek var ki bu alan oldukça yeşillik ve hayvanların otlak alanı durumunda. Bu alanın korunması gerekir. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile irtibata geçtik ve durumu ayrıntılı bir şekilde anlattık. İnşallah yeryüzüne çıkarılacak tuzlu su biraz daha ileriye hayvanların otlak alanı olmayan çorak bölgeye dökülür. Bunun için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz.” demişti.
Ve bugün üzücü netice; o tuzlu su meraya akıyor hem yaban hayatını hem de merayı öldürüyor.
Tepkilerini dile getiren Cuma İnanç, 'Yemin samanın zirve yaptığı süreçte
Peşi sıra kuraklıktan büyük darbe görmüş hayvan otlak alanlarına tuzlu su bırakılmasını nefretle kınıyoruz bu bizim açımızdan hayvancılığa büyük darbe oldu yani satın bitirin der gibi bir şey. 30 km yerden taşıyıp da tam hedef noktaya üç km kala bu suyun dağıtılması devlet büyüklerinin yani sıra bu işi almış müteahhitin en büyük yanlışı. Arazimiz büyük zarar görecek Allah için yetkililer el atsın bu duruma.' 
 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve eskilgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.